Z enotnim obvladovanjem podatkov do pametne tovarne

Digitalna preobrazba je v podjetju ETI povečala operativno učinkovitost, izboljšala kakovost izdelkov in prinesla odločanje na podlagi podatkov v realnem času.

Z enotnim obvladovanjem podatkov do pametne tovarne

Podjetje Kolektor Sisteh je z implementacijo sistema za upravljanje proizvodnje MES (Manufacturing Execution System) in arhitekture UNS (Unified Namespace) odigralo pomembno vlogo pri digitalni preobrazbi podjetja ETI. S pomočjo obeh rešitev smo:

  • povečali operativno učinkovitost,
  • izboljšali kakovost izdelkov in
  • prinesli odločanje na podlagi podatkov v realnem času.

S tem je podjetje ETI izvedlo najobsežnejši del digitalne preobrazbe – digitalizacijo celotne proizvodnje, ki je zajela optimizacijo posameznih procesov in povezav med proizvodnimi linijami, pri čemer je Kolektor Sisteh poskrbel tudi za povezovanje različnih proizvodnih sistemov v enoten podatkovni prostor.

Njihov cilj je bil izboljšati učinkovitost, nadzor in avtomatizacijo proizvodnih procesov, kar je pripeljalo do optimizacije in višje stopnje nadzora nad proizvodnimi linijami.

V prvi fazi so skozi pilotni projekt na eni od proizvodnih linij z ročnimi delovnimi mesti, stroji za brizganje plastike in razpršilnim stolpom preverili dve možni rešitvi:

  • prva je postavila sistema za spremljanje in mikroplaniranje proizvodnje,
  • druga rešitev pa je poudarila arhitekturo UNS.

Na podlagi pozitivnih učinkov pilotnega projekta so sprejeli odločitev o postopnem uvajanju arhitekture UNS za obvladovanje podatkov v celotno skupino ETI. Zavedajo se, da je uspeh podatkovne strategije digitalne transformacije v veliki meri odvisen od tega, kako dobro so organizirani podatki in integrirani med poslovnimi enotami ter tehnološkimi domenami.

Pogled, usmerjen v prihodnost

Z uporabo umetne inteligence in strojnega učenja ter nadgradnjo obstoječega poslovnega poročanja so v podjetju za obvladovanje podatkov postavili enotno arhitekturo UNS, s katero komunicirajo stroji in Sinapro.IIoT.MES. Vključeni so tudi nekateri pomembni proizvodni podatki, katerih primarni vir je poslovno-informacijski sistem ERP. Poenoten imenski prostor (UNS) se stalno dopolnjuje in širi.

V UNS je trenutno povezanih približno 200 strojev različne kompleksnosti – od enostavnih strojev do kompleksnih proizvodnih linij. Tako zbrani in urejeni podatki iz različnih virov so osnova za standardizirano vizualizacijo proizvodnih procesov, na razpolago modulom Sinapro.IIoT.MES in pripravljeni za dolgoročno hrambo za potrebe strojnega učenja.

Podatki: izhodišče za obvladovanje celotnega proizvodnega procesa

Osredotočenost in poudarek na podatkih jim omogoča spremljanje in obvladovanje proizvodnega procesa po celotni vertikali, pri čemer zagotavlja podatkovne strukture in podatke skladno s standardi ISA95. Implementacija arhitekture UNS je odpravila problem dostopnosti in zanesljivosti podatkov, bistveno skrajšala čas priprave podatkov ter omogočila, da se več časa nameni njihovi analizi in moderiranju.

V podjetju ETI so sicer v zadnjem desetletju poleg intenzivnih vlaganj v razvoj izdelkov in trgov veliko pozornost posvečali tudi digitalizaciji podjetja. Ta je temeljila na izdelani digitalni strategiji, ki je vključevala posamezne izvedbene projekte. Pomembna osnova omenjenemu projektu digitalizacije je tudi nacionalno priznanje tovarna leta, ki so ga prejeli leta 2021.

Kaj je UNS?

Arhitektura UNS omogoča centralizirano upravljanje in nadzor nad različnimi procesi in sistemskimi elementi. To prispeva k večji preglednosti, optimizaciji delovnih tokov in izboljšani medsebojni komunikaciji med posameznimi komponentami.

V praksi to pomeni, da se podatki iz različnih virov (proizvodnih strojev, senzorskih omrežij, robotskih rešitev, sistemov za nadzor procesov in sistemov IT) konsolidirajo in postanejo dostopni na enem mestu v enotni obliki. To omogoča lažje in učinkovitejše odločanje na vseh ravneh podjetja. S tem se odpravljajo silosi podatkov in omogoča boljša interoperabilnost med različnimi sistemi.

UNS je sodoben koncept oziroma arhitektura digitalizacije. Pričakuje se, da bo enoten imenski prostor (UNS) postal naslednji korak v razvoju sistemov industrijske avtomatizacije, ki temeljijo na podatkih.

 Slika 1: Tradicionalna (piramidna) sistemska arhitektura

Slika 1: Tradicionalna (piramidna) sistemska arhitektura

Slika 2: Sistemska arhitektura UNS

Slika 2: Sistemska arhitektura UNS

Od podatkov do pametne tovarne

S projektom digitalne preobrazbe je ETI postala pametna tovarna, ki je sposobna hitro in učinkovito odgovarjati na zahteve in spremembe na trgu ter se povezovati v nove digitalne verige vrednosti.

Na osnovi zbranih podatkov so v vsakem trenutku pripravljeni in odporni na morebitne različne nepredvidljive dogodke v okolju ter trajnostno naravnani tako z vidika procesov in izdelkov kot tudi z vidika okoljskega in družbeno odgovornega ravnanja. V zvezi s slednjim je v prihodnje pričakovati dodatne zahteve in standarde zniževanja ogljičnega odtisa, obvladovanja celovitega življenjskega cikla izdelka ter upoštevanja principov krožnega gospodarstva in energijske učinkovitosti.

Že danes podjetje na podlagi zanesljivih podatkov v realnem času pripravlja prihodnje verjetne scenarije ter sprejema pomembne operativne in strateške odločitve za nadaljnji razvoj in usmerjanje proizvodnje.

Iztok Vozelj, vodja projekta, ETI:

Z uvedbo UNS arhitekture smo prišli od ugibanj do dejstev, saj zdaj v realnem času spremljamo ključne parametre strojev in bolje nadzorujemo proizvodne procese. To je pomemben temelj pametne tovarne, a hkrati šele začetek naše poti digitalne preobrazbe. UNS nam omogoča prehod v proaktivno delovanje ter vzpostavlja podatkovno osnovo za uporabo pametnih analitičnih orodij in umetne inteligence, ki bosta še dodatno povečali učinkovitost in zanesljivost procesov.

Vir slik: Arhiv ETI, www.hivegm.com

 

 


Nazaj